ویدیوها

چرا داکیومنت برای آموزش مناسب نیست؟
چهارشنبه - 99/8/14

در این ویدیو به بررسی داکیومنت های مختلف چند کتابخانه و فریم ورک می پردازم و به این سوال پاسخ میدم که چرا به طور کلی داکیومنت ابزار مناسبی برای یاد گرفتن برنامه نویسی نیست.

ASP.NET Core,VBlog,Documentation,Microsoft
ایمپورت کردن فایل CSV به دیتابیس SQL Server
دوشنبه - 99/8/12

در SQL Server ابزار زیادی برای وارد کردن داده از منابع دیگر وجود دارد. در این ویدیو به بررسی نحوه وارد کردن دیتای یک فایل CSV در SQL Server می پردازیم.

SQL Server,Importing,CSV,Data Management
آشنایی با قابلیت های جدید سی شارپ 9 - Init Only Setter
شنبه - 99/7/26

در این ویدیو به بررسی روشهای تغییر حالت در پروپرتی ها می پردازیم. درباره کلمات کلیدی get و set و readonly صحبت می کنیم و سپس قابلیت جدید init only setter رو در سی شارپ 9 معرفی می کنیم.

C# 9.0,.NET 5.0, New Features, Top Level Statements
بررسی Immutable بودن string در سی شارپ
شنبه - 99/7/26

در سی شارپ String به صورت Immutable کار میکند. در این ویدیو به اثر این موضوع را در دات نت بررسی می کنیم و به معرفی و مقایسه استفاده از StringBuilder می پردازیم.

C# 9.0, .NET 5.0, Codehaks, Strings, Performance
آشنایی با قابلیت های جدید سی شارپ 9 - Top Level Statements
جمعه - 99/7/11

در این ویدیو به معرفی نحوه استفاده از سی شارپ 9 در دات نت 5 می پردازیم و قابلیت جدید Top Level Statements را بررسی می کنیم.

ASP.NET Core,.NET 5.0,C# 9.0, Top Level Statements
آموزش مانگو در دات نت قسمت 3 - رابطه یک به چند
چهارشنبه - 99/7/9

ایجاد رابطه یک ب چند در SQL کار ساده ای است. در این ویدیو میبینم که چطور برای محصولات فروشگاه کامنت ثبت کنیم و رابطه یک به چند را در دیتابیس مانگو پیاده کنیم.

ASP.NET Core,Mongodb,,CRUD,Demo,NoSQL
ایجاد رابطه چند به چند در EF Core 5.0
شنبه - 99/7/5

در این ویدیو یک پروژه خالی دات نت 5.0 ایجاد می کنیم و سپس به آن EF Core اضافه می کنیم. DbContext تعریف می کنیم و سپس رابطه ی چند به چند پیاده می کنیم.

ASP.NET Core,Entity Framework,dotnet 5.0,MVC,SQL
آموزش مهاجرت از دات نت 3 به دات نت 5 در ASP.NET
دوشنبه - 99/6/31

در این ویدیو به آموزش نحوه مهاجرت از یک پروژه NET Core 3.1 به نسخه NET 5.0 می پردازیم و درباره تکنیک استفاده از برنچ در گیت همچنین نحوه استفاده از global json صحبت می کنیم. همچنین به موضوع نسخه LTS دات نت و زمان آپدیت های بعدی می پردازیم.

ASP.NET 5.0,.NET 5.0,Migration,Update,
نگاهی به آخرین آپدیت dotNet 5.0
یکشنبه - 99/6/30

در این ویدیو نگاهی به بعضی از قابلیت های جدید دات نت 5 و سی شارپ 9 می اندازیم و سپس در باره امکانات جدید ASP.NET Core و EF Core صحبت می کنیم.

ASP.NET Core, dotnet 5.0, update, ef core
آشنایی با xUnit و نحوه پیاده سازی تست واحد در دات نت
دوشنبه - 99/6/24

در این ویدیو به آموزش پیاده کردن تست واحد با کمک کتابخانه xUnit در ASP.NET Core می پردازیم. در ادامه درباره مزایای نوشتن تست واحد صحبت می کنیم.

UnitTesting,xUnit,ASP.NET Core,MVC
آشنایی با Git در Visual Studio
سه شنبه - 99/6/18

در این مجموعه ویدیو ها به معرفی ابزار و قابلیت های Git در Visual Studio می پردازیم و نحوه استفاده از آن را در ASP.NET Core بررسی می کنیم.

Visual Studio,GIT,Version Control,ASP.NET Core
آموزش MongoDb در ASP.NET Core قسمت دوم
پنجشنبه - 99/6/13

در این قسمت به ادامه پیاده سازی پروژه می پردازیم و قابلیت ویرایش و حذف را به آن اضافه می کنیم.

ASP.NET Core,MongoDb,NoSQL
آموزش MongoDb در ASP.NET Core - قسمت اول
یکشنبه - 99/6/9

دیتابیس MongoDb از نوع NoSQL است که اطلاعات را صورت اسناد ذخیره می کند. این دیتابیس در سالهای اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده و در بسیاری از پروژه های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است. در این مجموعه به آموزش پیاده سازی وب سایت ASP.NET Core روی دیتابیس MongoDb می پردازیم.

ASP.NET Core,MongoDb,NoSQL
آشنایی با ZeroMQ
سه شنبه - 99/6/4

در این ویدیو به معرفی ZeroMQ می پردازیم و نحوه استفاده از آن را در NET Core بررسی می کنیم. برای استفاده از این ابزار باید پکیچ NetMQ را به پروژه دات نت اضافه کنید و سپس می توانید از ZeroMQ برای ارسال پیام بین چند سرویس یا اپلیکیشن استفاده کنید.

ASP.NET Core,MVC,ZeroMQ,Messaging,Message Queue
ارتباط با اکسل در دات نت
پنجشنبه - 99/5/30

در این ویدیو به آموزش نحوه کار با COM Interop در dot NET Core می پردازیم. با استفاده از Component Object Model میتوانید محیط اکسل را از طریق کد سی شارپ کنترل کنید. ورکبوک جدید ایجاد کنید. درون سلولها محتوایی بنویسید و به صورت فایل ذخیره کنید.

ASP.NET Core,Excel,COM Interop,Console,Demo
آموزش RabbitMQ و پیاده سازی الگوی Messaging
دوشنبه - 99/5/27

در این ویدیو به معرفی RabbitMQ می پردازیم و نحوه استفاده از آن را در NET Core. بررسی می کنیم. از RabbitMQ به عنوان Message Broker استفاده میشود که میتواند پیامها را درون صف نگه دارد و به ترتیب در اختیار سایر سرویس ها قرار دهد. این ابزار در پیاده سازی Distributed System ها و میکروسرویس ها کاربرد زیادی دارد.

ASP.NET Core,Messaging,RabbitMQ,Introduction
آموزش Select List در Razor Pages
چهارشنبه - 99/5/22

در بسیاری از پروژه های وب نیاز به نمایش Select داریم که داده های آن از دیتابیس خوانده میشود. در این ویدیو به نحوه پیاده سازی آن در ASP.NET Core و Razor Page آشنا میشویم.

Razor Pages,ASP.NET Core,MVC,Select List,DbContext
آموزش Entityframework - شروع از صفر
دوشنبه - 99/5/20

در این دوره به آموزش Entity Framework می پردازیم. کار را با یک پروژه کاملا خالی شروع می کنیم و سپس کتابخانه های لازم برای کار با روش Code First در Entity Framework را به آن اضافه می کنیم. گام به گام پیش میرویم تا دیتابیس ایجاد کنیم و اطلاعات را در آن ذخیره کنیم.

ASP NET Core,Entityframework,Demo
آموزش لوگ کردن با Serilog در ASP.NET Core
چهارشنبه - 99/5/15

لوگ کردن رویدادها می تواند در رفع باگها و رهگیری خطاهای برنامه کمک زیادی کند. با استفاده از کتابخانه Serilog می توانید داده های لوگ را به روشهای مختلف نمایش دهید یا در انواه دیتابیس ها ذخیره کنید. در این ویدیو نحوه اضافه کردن Serilog به یک پروژه ASP.NET Core و ثبت اطلاعات لوگ در دیتابیس SQL Server آموزش داده میشود.

Logging,ASP.NET Core,Serilog,Console,SQL Server
آموزش AutoMapper در ASP.NET Core
شنبه - 99/5/11

اتومپر ابزاری برای مپ کردن (کپی کردن فیلد به فیلد) یک شی به شی دیگر است. این ابزار سالهاست که در بسیاری از پروژه ها استفاده میشود. در این ویدیو به آموزش استفاده از AutoMapper در یک پروژه ASP.NET Core می پردازیم.

AutoMapper,Object Mapping,ASP.NET Core,Tools and Libraries
آشنایی با دات نت Watch
دوشنبه - 99/5/6

ابزار watch در دات نت به شما امکان میدهد هنگامی که تغییری در سورس کدهای سی شارپ اعمال می کنید سرور به صورت خودکار ریستارت شود و می توانید به سرعت خروجی را در مرورگر مشاهده کنید.

.NET Core,ASP.NET,dotnet run, dotnet watch run
آپدیت دیتابیس از طریق Script در Entity Framework
پنجشنبه - 99/5/2

با استفاده از EF Core می توانید بجای آپدیت مستقیم روی دیتابیس اسکریپت آن را تولید کنید تا بعدا روی سرور اجرا کنید. در بسیاری از موارد ما به طور مستقیم به دیتابیس دسترسی نداریم و لازم است برای هر نوع تغییری در دیتابیس از اسکریپت استفاده کنیم. در EF Core می توانید اسکریپت مورد نظر را به راحتی بازسازی کنید.

ASP.NET Core,Code First,Entity Framework,Script,SQL Server
آموزش کار با کوتاه کننده مدار در ASP NET Core
چهارشنبه - 99/5/1

کتابخانه Polly دارای قابلیت Circuit Breaker است که در صورت وجود خطا در سرویس از اجرای آن صرف نظر میکند. این قابلیت کمک می کند کدهایی با پایداری بالا داشته باشیم و در برابر خطاهای احتمالی پیش بینی های لازم را انجام دهیم.

Polly,Circuit Breaker,Fault Tolerance,ASP.NET Core
آشنایی با تگ هلپر Chaching
پنجشنبه - 99/4/26

با استفاده از تگ هلپر Cache می توانید محتوای صفحات وب را در حافظه کش ذخیره کنید.

ASP.NET Core,MVC,Tag Helper,Cache,MemoryCache
آموزش کش کردن در حافظه با ASP.NET Core
دوشنبه - 99/4/23

کش کردن دیتا کمک می کند دفعات کمتری به دیتابیس مراجعه کنید و از فشار مازاد به سرور و دیتابیس می کاهد. داده های زیادی هستند که به صورت مداوم آپدیت نمی شوند و می توانید آنها را موقت کش کنید تا سریعتر به کلاینت نمایش داده شود. در این ویدیو نحوه کار با In Memory Caching در ASP.NET Core آموزش داده میشود.

ASP.NET Core,Caching,Memory,Database
از پروژه خالی تا MVC
شنبه - 99/4/21

در این ویدیو از قالب خالی ASP NET Core شروع می کنیم و به آن Razor Page و Web API و View اضافه می کنیم.

ASP NET Core,MVC,Razor Page,Web API
کار با Using در C# نسخه 8.0
سه شنبه - 99/4/17

در سی شارپ 8.0 سینتکس جدیدی برای استفاده از Using اضافه شده است که می تواند استفاده از آن را ساده تر کند.

C#,.NET,dot NET Core,ASP.NET Core,Using,Syntax
انتشار Single-File در دات نت
سه شنبه - 99/4/17

در NET Core از نسخه 3 به بعد می توانید پروژه های خود را به صورت یکپارچه درون یک فایل پابلیش کنید. اینکار انتشار اپلیکیشن و نصب آن روی سرور یا در سیستم مشتری ساده تر میکند. در این ویدیو نحوه ایجاد آن را بررسی می کنیم و با کمک ابزار Trim حجم آن را کم می کنیم.

dotnet,C#,ASP.NET Core,.NET Core,Publish
آموزش Expression Bodied Members در #C
چهارشنبه - 99/4/11

با استفاده از قابلیت Expression Bodied Members می توانید کدهای کمتر و مرتب تری در سی شارپ داشته باشید.

C#,dotnet,ASP.NET Core
آموزش ایجاد Global Tools در دات نت
یکشنبه - 99/4/8

یک Global Tool در اصل یک برنامه کنسول است که میتوانید آن را از هر جایی در سیستم اجرا کنید. این ابزار شباهت زیادی به پکیج های گلوبال در NPM دارند و می توانید برای پیاده سازی ابزارهای برنامه نویسی و کارهای عمومی از آنها استفاده کنید.

Global Tools,.NET Core,Console
آموزش آپلود کردن فایل در ASP.NET Core
چهارشنبه - 99/4/4

در این ویدیو تمامی مراحل آپلود کردن فایل در ASP NET Core آموزش داده میشود. فایل با IFormFile از مرورگر کاربر دریافت میشود و در فولدر سرور کپی میشود. در ادامه با محدود کردن دسترسی به فایل آشنا میشوید.

ASP.NET Core,MVC,File,Upload
طراحی ساختار پروژه در ASP.NET Core
دوشنبه - 99/4/2

آیا قراردادن کلاسها در کتابخانه های جدا به معنی چند لایه کردن پروژه است؟ تصمیم گیری درباره محل قرار گرفتن اجزای پروژه یکی از ساده ترین در عین حال سخت ترین مراحل پیاده سازی هر پروژه ای است. در این ویدیو می بینیم که چطور فایلها را دسته بندی کنیم و یک مدل انعطاف پذیر برای ساختار پروژه در نظر بگیریم.

ASP.NET Core,Project Structure,Solution,Multi Layered
مقایسه رفتار Thread Pool در متدهای Sync و Async
دوشنبه - 99/3/26

قبلا در چند ویدیو استفاده از روش Async در ASP.NET Core بررسی شد. این بار از دید سرور به شمارش تعداد Thread ها و مدت زمان تولید Response می پردازیم و رفتار Thread Pool در بکارگیری الگوریتم های Hill Climbing و Starvation Avoidance مشاهده می کنیم.

ASP.NET Core,Sync vs Async,Performance,RPS,Thread Pooling
بهینه سازی GC در دات نت
سه شنبه - 99/3/20

در سی شارت پاکسازی حافظه به عهده GC است. در این ویدیو به بررسی اثر منفی استفاده از Large Object Heap در پرفورمنس می پردازیم و سعی می کنیم از آن دوری کنیم.

Garbage Collection,LOH,Optimization,C#,dotnet
بررسی بنچمارک تک امپاور دور 19
جمعه - 99/3/9

بنچمارک تک امپاور سالهاست که در زمینه مقایسه پرفورمنس فریم ورکهای تحت وب فعالیت میکند. امروز نتایج دور 19 این بنچمارک اعلام شده که در ادامه نگاهی به آن می اندازیم و به این سوال پاسخ میدهیم که سریعترین فریم ورک تحت وب کدام است.

Techempower,Benchmarks,ASP.NET Core,Performance
نگاهی به آمار نظر سنجی Stack overflow 2020
جمعه - 99/3/9

سایت Stack overflow یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین سایتهای توسعه دهندگان و برنامه نویسان رایانه است که هر سال بر اساس نظر سنجی آماری را از وضعیت تکنولوژی ها ، حقوق و دستمزد و ساعات کاری منتشر میکند. در این پست نگاهی به نتایج آخرین نظر سنجی که روز گذشته منتشر شد می اندازیم.

Stack overflow,Survery,ASP.NET Core,Most Loved
مروری بر اخبار Build 2020
شنبه - 99/3/3

کنفرانس Build 2020 مایکروسافت به تازگی برگزار شد و به همراه اون آخرین ابزار و تکنولوژی های مایکروسافت در زمینه توسعه نرم افزار معرفی شد که در این پست به معرفی بعضی از آنها می پردازیم.

Build2020,Microsoft,ASP.NET Core,Tye
آشنایی با HttpClientFactory
شنبه - 99/2/27

در این ویدیو درباره HttpClient و اینترفیس IHttpClientFactory صحبت می کنیم ، یک برنامه ی مونیتور پورت TCP میسازیم و به این سوال پاسخ میدیم که چرا باید از HttpClientFactory استفاده کنید.

ASP.NET Core,MVC,HttpClient,Performance
جستجوی افزایشی در Select با AJAX
دوشنبه - 99/2/22

در این ویدیو یک Select با جستجوی افزایشی از طریق AJAX پیاده می کنیم که اطلاعات بیش از 4 میلیون ردیف را فیلتر میکند و سپس پرفورمنس SQL و Redis را مقایسه می کنیم.

ASP.NET Core,Select,Vue,Redis,Performance
آموزش Health Checks در ASP.NET Core
شنبه - 99/2/20

با استفاده از ابزار Health Checks در ASP.NET Core می توانید سلامتی اپلیکیشن خود را به دیگر سرویس ها اطلاع دهید. این ابزار امکان میدهد مواردی مانند اتصال به اینترنت، بالا بودن سرور دیتابیس یا دسترسی به سرویس پیامک و ... را چک کنیم و در صورت وجود مشکل به دیگران اطلاع دهیم.

ASP.NET Core,Health Checks,MVC,HttpClient
آموزش Select با قابلیت جستجو
چهارشنبه - 99/2/17

با استفاده از کتابخانه ی Select2 می توانید در میان گزینه ها جستجو کنید. این قابیلت زمانی که تعداد آیتمهای لیست زیاد باشد مانند اسامی استانها یا شهرها به کار می آید. در این ویدیو نحوه ی فارسی کردن و استفاده از Bootstrap به صورت راست به چپ هم آموزش داده شده است.

ASP.NET Core,MVC,Select,Search,jQuery
چرا بنچمارک تک امپاور اهمیت دارد؟
پنجشنبه - 99/2/11

ایرادهای زیادی از بنچمارک تک امپاور گرفته میشود. در این ویدیو به این ایرادات پاسخ میدهیم و بررسی می کنیم چرا تست هایی مثل Plaintext باعث بالارفتن پرفورمنس وب شده است. درباره اسب بخار صحبت می کنیم و میگوییم چرا زبانهایی مثل Erlang یا Nodejs در ابتدای لیست قرار ندارند.

Benchmarks,Techempower,ASP NET Core
ایجاد ActionResult اختصاصی
شنبه - 99/2/6

با استفاده از اینترفیس IActionResult میتوان در ASP.NET Core نوع بازگشتی اختصاصی ایجاد کرد. در این ویدیو می بنیم که چطور یک کاکشن را به صورت فایل CSV در خروجی اکشن تولید کنیم.

ASP.NET Core,MVC,Customization,ActionResult
صفحات خطا در ASP NET Core
دوشنبه - 99/2/1

هنگام روی دادن خطا می توان صفحات مشخصی را به کاربر نمایش داد و او را وضعیت پیش آمده با خبر کرد. در این ویدیو یک صفحه ی کاستوم برای خطای 404 ایجاد می کنیم و با نحوه ی تنظیم محیط پروژه جهت تست حالت Production آشنا می شویم.

ASP NET Core,MVC,Status Code Pages,Custom Errors
ایجاد Service Extension در ASP NET Core
یکشنبه - 99/1/24

در فریم ورک ASP NET Core وابستگی ها از طریق Extension Method اضافه می شوند. مواردی مثل AddRazorPages یا AddDbContext در حقیق متدهای افزوده ای هستند که در پس زمینه سرویس تزریق می کنند. در این پست به بررسی نحوه ی پیاده سازی یک Service Extension برای دیتابیس LiteDb می پردازیم.

ASP NET Core,MVC,LiteDb,Extension
آشنایی با دیتابیس LiteDb
پنجشنبه - 99/1/21

دیتابیس LiteDb با سی شارپ نوشته شده و به صورت Stand Alone کار میکند. این دیتابیس NoSQL است و بدون نیاز به Entity framework و نصب هیچ نرم افزاری میتوانید آن را در پروژه های ASP NET Core استفاده کنید.

ASP NET Core,NoSQL,LiteDb
آپلود فایل در ASP NET Core
سه شنبه - 99/1/19

در این ویدیو از یک پروژه خالی شروع می کنیم و گام به گام مراحل پیاده سازی آپلود کردن فایل در ASP NET Core پیاده می کنیم. با نحوه ذخیره فایل در هارد سرور آشنا می شویم و درباره سطح دسترسی به فایل صحبت میکنیم.

ASP NET Core,MVC,File,Upload
نمایش Spinner هنگام بارگذاری AJAX
دوشنبه - 99/1/18

خوب است هنگامی که دریافت اطلاعات از سرور طولانی میشود با نمایش یک اسپینر یا لودر کاربر را از اجرای عملیات در پس زمینه با خبر کنیم. در این ویدیو به آموزش پیاده سازی Spinner هنگام بارگذاری اطلاعات AJAX در ASP NET Core می پردازیم.

ASP NET Core,AJAX,Spinner,Tips
کنترل عمر اپلیکیشن در ASP NET Core
شنبه - 99/1/16

در ASP NET Core می توان اپ را با استفاده از کد درون برنامه متوقف کرد و همچنین قبل از بسته شدن برنامه عملیات انجام داد. در این ویدیو اینترفیس IHostApplicationLifetime را بررسی می کنیم.

ASP NET Core,MVC.Application Lifetime,Services
استریم کردن فایل و نمایش درصد پیشرفت در gRPC
سه شنبه - 99/1/12

در این ویدیو یک فایل را به روش Streaming از کلاینت به سرور آپلود می کنیم و میزان پیشرفت آپلود را در هر مرحله بدست می آوریم.

ASP.NET Core,gRPC,Streaming,Upload File
کار با ajax در Razor Pages
یکشنبه - 99/1/10

در Razor Page هدف نهایی نمایش View است که شامل محتوای HTML باشد. اما گاهی نیاز داریم داده های JSON یا فایل استفاده کنیم. در این ویدیو نحوه ی بارگذاری اطلاعات JSON در Razor Page از طریق AJAX آموزش داده میشود.

ASP.NET Core,MVC,Razor Pages,AJAX
استفاده از await در Task
جمعه - 99/1/8

چرا بهتر است در Task های دات نت از کلمه ی کلیدی await استفاده کنیم؟ در این ویدیو نگاهی به مکانیزم های async/await در دات نت می اندازیم و درباره ی کدهای ساخته شده در پس زمینه صحبت می کنیم.

ASP.NET Core,Async.Await,Tasks,MoveNext,ILSpy
نگاهی دوباره به Razor Pages
چهارشنبه - 99/1/6

در این ویدیو به بررسی قابلیت Razor Pages در ASP NET Core می پردازیم و آن را با روش قدیمی MVC مقایسه می کنیم. در انتها به این سوال پاسخ میدیم که چرا باید برای پروژه های جدید از این ابزار استفاده کنید.

ASP.NET Core,MVC,Razor Pages
آموزش Vuejs در ASP NET Core
جمعه - 98/12/23

در این ویدیو به معرفی فریم ورک Vuejs می پردازیم و نحوه ی استفاده از آن را در ASP NET Core بررسی می کنیم.

ASP NET Core,Vuejs,Vue Devtools,Libman
الگوی Property Injection در ASP NET Core با AutoFac
سه شنبه - 98/12/20

استفاده از الگوی Property Injection چندان توصیه نمیشود اما گاهی لازم است از آن استفاده کنید. در IoC Container پیش فرض ASP NET Core امکان Property Injection وجود ندارد. در این ویدیو سیستم تزریق وابستگی پیش فرض ASP NET Core را با AutoFac جایگزین می کنیم سپس الگوی Property Injection راپیاده میکنیم.

ASP.NET Core,AutoFac,Dependency Injection
آشنایی با Reactive Extensions
دوشنبه - 98/12/12

کتابخانه Rx حدود 10 سال پیش در آزمایشگاه مایکروسافت تهیه شده و حالا به صورت یک کتابخانه متن باز در بسیاری از زبانهای برنامه نویسی برای پیاده سازی الگوی Observer استفاده میشد. در این ویدیو به معرفی این کتابخانه می پردازیم و یک نمونه ی از کاربردهای آن را مشاهده می کنیم.

ASP.NET Core,Rx,WinForm,Reactive Extension
استریم کردن دو طرفه در gRPC
شنبه - 98/12/10

استریم دو طرفه به ما امکان میده داده هایی رو از کلاینت به سرور و از سرور به کلایت به صورت موازی ارسال کنیم. در این ویدیو قابلیت Bidirectional Streaming رو در gRPC بررسی می کنیم سپس به مقایسه SignalR و gRPC می پردازیم

ASP NET Core,gRPC,Streaming,Bidirectional,SignalR
استریم کردن دیتابیس از سرور به کلاینت
یکشنبه - 98/12/4

در این ویدیو با نحوه ی استریم کردن داده از سرور به کلاینت در SignalR آشنا می شوید. قرار است ردیف های یک جدول دیتابیس SQL Server را از استریم کنید و یک به یک به کلاینت کنسول دات نت منتقل کنیم.

ASP NET Core,SignalR,Streaming,Server-to-client
آشنایی با gRPC
سه شنبه - 98/11/29

در چند سال گذشته استفاده از gRPC در رشد قابل توجهی داشته که نشان میدهد این تکنولوژی توانسته بسیاری از چالش های برقراری ارتباط بین شبکه ای حل کند. در این ویدیو به معرفی این ابزار می پردازیم و آن را در محیط ASP NET Core پیاده می کنیم.

ASP NET Core,gRPC,Protobuf,MVC,Distributed Systems
استریم کردن در SignalR
شنبه - 98/11/26

گاهی حجم اطلاعاتی که قرار است بین کلاینت و سرور جابجا شود زیاد است و نمی توان آن را به صورت یکپارچه ارسال کرد. در سیگنال آر امکان استریم کردن اطلاعات به صورت تکه شده وجود دارد این روش همچنین در اینترنت اشیا برای دریافت مداوم اطلاعات از کلاینت و سرور هم کاربرد دارد.

ASP.NET Core,SignalR,Streaming,Client-to-server
آشنایی با دوره جامع ASP NET Core کدهک
جمعه - 98/11/11

در این ویدیو به معرفی دوره جامع و تخصصی ASP NET Core کدهک می پردازیم. این دوره شامل بیش از 35 ساعت آموزش تخصصی درباره ASP NET Core است که از مقدماتی تا پیشرفته شما را با این فریم ورک آشنا می کند.

ASP NET Core,MVC,Codehaks.com,Tutorials
آشنایی با Esquio
پنجشنبه - 98/11/10

با استفاده از این کتابخانه می توانید در ASP NET Core قابلیت Feature Toggling و A/B Testing اضافه کنید. روشن یا خاموش کردن قابلیت های سایت یا Feature Toggling روشی است که بتوانید پروژه را به صورت مداوم توسعه دهید و در حالت زنده تست کنید.

ASP NET Core,AB Testing,Feature Toggling,Equio
نگاهی به Async/Await در پروژه های وب
چهارشنبه - 98/10/25

در این ویدیو به بررسی مکانیزم Threading در ASP NET Core می پردازیم و درباره ConfigureAwait و Synchronization Context صحب می کنیم.

ASP.NET Core,Threading,Async,Await,ThreadPool
آشنایی با مکانیزم Threading در Async/Await
دوشنبه - 98/10/23

در این ویدیو بررسی می کنیم در سی شارپ چه زمانی برای اجرای عملیات async از Thread جدید استفاده میشود.

Threading,Async,Await,Parallerl,WinForm
آشنایی با Docker - قسمت دوم
دوشنبه - 98/10/9

در این ویدیو با استفاده از Docker دیتابیس Redis رو نصب و اجرا می کنیم سپس از پروژه ASP NET Core یک Image داکر تهیه می کنیم.

ASP.NET Core,Docker,Image,Container,Redis
آشنایی با Docker
شنبه - 98/10/7

داکر ابزاری برای توزیع و اجرای نرم افزار است که مشکل سازگاری با سیستم عامل های مختلف را حل میکند. این ابزار امروزه همه جا هست و خوب است به عنوان توسعه دهنده ی نرم افزار درباره آن بیشتر بدانید. در این ویدیو به معرفی داکر می پردازیم و در ادامه از Docker در یک پروژه ASP NET Core استفاده می کنیم.

ASP NET Core,Docker,Images,Containers
آشنایی با الگوریتم Hi/Lo
پنجشنبه - 98/9/28

معمولا کلید اصلی توسط دیتابیس ساخته میشود اما برای بدست آوردن آن اطلاعات رکورد ابتدا باید در دیتابیس ذخیره شود. گاهی لازم است پیش از ذخیره سازی کلید اصلی در دسترس باشد در این موراد می توان از الگوریتم Hi/Lo استفاده کرد.

ASP.NET Core,Entity Framework,Hi-Lo Algorithm
آشنایی با ML.NET
دوشنبه - 98/9/25

فریم ورک ML.NET ابزاری برای Machine Learning در دات نت است که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. در این ویدیو با استفاده از ML.NET شانس زنده ماندن مسافران کشتی تایتانیک را پیش بینی می کنیم.

Machine Learning,ML.NET,ASP NET Core
آشنایی با Polly
سه شنبه - 98/9/19

چگونه در ASP NET Core قابلیت Fault Tolerance پیاده کنیم به صورتی که در صورت وجود خطا در وب سرویس ها مجدد سعی کند ؟

ASP.NET Core,MVC,Fault Tolerance,Polly
آشنایی با Operator Overloading
شنبه - 98/9/16

با استفاده از مکانیزم Operator Overloading در سی شارپ می توان رفتار عملگرهایی مثل جمع یا تساوی یا تغییر داد یا حتی عملگر جدید تعریف کرد.

ASP.NET Core,C#,Operator Overloading
آشنایی InfluxDb
شنبه - 98/9/9

دیتابیس InfluxDb یک دیتابیس از نوع سری زمانی است که اطلاعات را درون کلیدی از جنس زمان با دقت نانو ثانیه ذخیره میکند. در این ویدیو با استفاده از ASP NET Core اطلاعاتی را درون این دیتابیس ذخیره می کنیم و سپس با استفاده از Grafana به صورت گراف نمایش میدهیم.

ASP.NET Core,Timeserries database,influxdb
آشنایی با Rate Limiting در ASP NET Core
پنجشنبه - 98/8/23

در این ویدیو می بینیم که چطور میشود در ASP NET Core ترافیک ورودی به سایت رو بر اساس یک آی پی خاص محدود کرد و فقط به تعداد مشخصی پاسخ داد

ASP NET Core,Rate Limiting
تزریق وابستگی در یک پروژه کنسول NET Core
سه شنبه - 98/8/21

در این ویدیو می بینیم که چطور در یک برنامه ی کنسول NET Core میشود از سیستم تزریق وابستگی استفاده کرد و از دیتابیس ساخته شده با EntityFramework گزارش گرفت.

ASP.NET Core,Dependency Injection,Console
اضافه کردن مقادیر بیشتر به Claims
یکشنبه - 98/8/12

در Identity اطلاعات Claims در کوکی مرورگر نگه داری میشوند و به این ترتیب نیاز نیست برای خواندن آنها به دیتابیس مراجعه کنیم. این موضوع در UserId و UserName همینطور متد IsInRole که سمت کاربر را چک میکند کار را چک میکند استفاده میشود. در این ویدیو می خواهیم فیلدهای درون ApplicationUser را به Claims تبدیل کنیم بدون اینکه از جدول Claims در دیتابیس Identity استفاده کنیم.

ASP NET Core,Identity,Claims
آشنایی با Cancellation Token
پنجشنبه - 98/8/9

در این ویدیو با استفاده از Cancelation Token اجرای عملیات را در سمت سرور متوقف می کنیم و سپس مکانیزم TimeOut را درون یک حلقه پیاده می کنیم.

ASP NET Core,Cancellation token,Time out
آشنایی با Race Condition
سه شنبه - 98/8/7

در برنامه نویسی موازی هماهنگ کردن Thread ها همیشه یک چالش است. در این ویدیو با Race Condition آشنا میشویم و میبینیم که چطور میتوان مشکل Data Race را با کمک Interlocked در سی شارپ حل کرد.

C#,Parallel Programming,Race Condition,Data Race
پر کردن اطلاعات کاربری در Identity - قسمت 2 از 3
چهارشنبه - 98/8/1

در این قسمت با استفاده از خط فرمان و بدون اجرای سرور مشخصات حسابهای کاربری را در Identity پر می کنیم.

ASP NET Core,Identity,Seeding
پر کردن اطلاعات کاربری در Identity - قسمت 1 از 3
دوشنبه - 98/7/29

در EF Core قابلیت Seed کردن امکان میدهد که اطلاعات جداول را پر کنیم. هنگامی که با Identity کار می کنید لازم است تعدادی کاربر و سمت پیش فرض را در دیتابیس ایجاد کنید. در این مجموعه نحوه ی پیاده سازی Seed در Identity به چند روش بررسی میشود.

ASP NET Core,Identity,Seeding
آپلود کردن چند فایل به صورت موازی و نمایش درصد پیشرفت
چهارشنبه - 98/7/24

در ادامه ی بحث آپلود فایل در این ویدیو قصد دارم با استفاده از ASP NET Core و SignalR و Vuejs چند فایل را به صورت موازی به سرور آپلود کنم و همزمان درصد پیشرفت آپلود هر فایل را در مرورگر نمایش دهم.

ASP NET Core,SignalR,Progressbar,Upload File
آشنایی با IAsyncEnumerable در #C نسخه ی 8.0
دوشنبه - 98/7/22

در این ویدیو با کارکرد IAsyncEnumerable آشنا می شویم. این ابزار در NET Core 3.0 و #C 8.0 اضافه شده است و به شما امکان میدهد داده های Enumerable را به صورت async پردازش کنید. با استفاده از این تکنیک یک فایل متنی را پردازش می کنیم سپس اطلاعات بینکوین را به صورت زنده از سرور به کلاینت استریم می کنیم.

NET Core 3.0,C# 8.0,ASP NET Core,IAsyncEnumerable
آپلود فایل و نمایش درصد پیشرفت
پنجشنبه - 98/7/18

در این ویدیو با یک فایل را در ASP.NET Core آپلود می کنیم و می بینیم که چطور میتوان با استفاده از SignalR درصد پیشرفت آپلود را نمایش داد.

ASP.NET Core,Uploading,SignalR
تبدیل دیتابیس به Code First
سه شنبه - 98/7/16

در این ویدیو با استفاده از Entityframework Core 3.0 در ASP NET Core 3.0 یک دیتابیس را از حالت Database First به Code First تبدیل می کنیم. از اینجا به بعد می توانید برای توسعه ی دیتابیس از کلاسهای سی شارپ استفاده کنید.

ASP.NET Core,EntityFramework Core,MVC,Code First
آشنایی با Span در dotnet core
یکشنبه - 98/4/2

در این ویدیو نگاهی به Span در سی شارپ 7.3 می اندازیم و این قابلیت جدید که در دات نت core 2.1 به بعد قابل استفاده است را بررسی می کنیم.

ASP.NET Core,MVC,Model Binding
بررسی روشها مختلف LINQ Query در ASP NET Core
چهارشنبه - 98/3/22

در این ویدیو به بررسی 5 روش مختلف استخراج و فیلتر کردن داده های دیتابیس با استفاده از LINQ و Entity framework می پردازیم و آنها را از نظر کارایی مقایسه می کنیم. قصد داریم با استفاده از Expression Tree ها و Extention Method ها کدهای بهتری بنویسیم.

ASP.NET Core,MVC,Entity framewotk
چرا نباید از Async void استفاده کنیم
دوشنبه - 98/2/9

در این ویدیو به بررسی برنامه نویسی Async در زبان سی شارپ و فریم ورک ASP Core می پردازیم.

ASP.NET Core,Async,Sync,Load,Test
آموزش کار با سایت ساز Hugo
شنبه - 98/2/7

در این ویدیو به معرفی سایت ساز Hugo می پردازیم. مراحل نصب اون رو انجام میدیم و باهاش یک وبلاگ پیاده می کنیم. در ادامه روش کار با سرور Hugo و ایجاد پست جدید هم آموزش داده شده است.

Static Site Generator,Hugo
پروژه ی دمو با RavenDB در ASP Core MVC
دوشنبه - 98/2/2

در این ویدیوی آموزشی یک پروژه ی دمو که با دیتابیس RavenDB در محیط ASP Core پیاده شده بررسی می کنیم. یک برنامه CRUD پیاده می کنیم که لیست از باگها را ذخیره و ویرایش و حذف می کند. سورس پروژه رو می توانید در github دانلود کنید.

Database,RavenDb,NoSQL
آشنایی با RavenDb
یکشنبه - 98/2/1

در این ویدیو با RavenDb آشنا می شویم که یک دیتابیس NoSQL از نوع اسنادی است. این دیتابیس با زبان سی شارپ و در محیط دات نت به صورت سورس باز پیاده شده و برای پروژه های کوچک و بزرگ و Enterprise استفاده میشود.

Database,RavenDb,NoSQL
مقایسه عملیات Async و Sync در ASP NET Core
دوشنبه - 98/1/26

در این ویدیو به مقایسه عملکرد متدهای Sync و Async در ASP.NET Core می پردازیم و سپس با استفاده از تست بار این دو را مورد بررسی قرار می دهیم. خواهید دید که روش Async می تواند Throughput بیشتری داشته باشد.

ASP.NET Core,Async,Sync,Load,Test
فرم با لیست داینامیک
شنبه - 98/1/10

در این ویدیو با استفاده از ASP.NET Core لیست از اطلاعات را به صورت داینامیک به سرور ارسال می کنیم.

ASP.NET Core,MVC,Model Binding
ثبت اطلاعات به صورت گروهی
دوشنبه - 97/12/27

در این ویدیو روشهای ثبت اطلاعات به صورت گروهی و لیستی را در ASP NET Core بررسی می کنیم و با Model Binding به روش Collection آشنا می شویم.

ASP.NET Core,MVC,Model Binding
صفحه بندی با AJAX در ASP.NET Core
دوشنبه - 97/12/20

در این ویدیو با استفاده از AJAX و Vue.js صفحه بندی را در یک پروژه ی ASP.NET Core پیاده می کنیم.

ASP.NET Core,C#,AJAX,Vue.js,Tips
بارگذاری اطلاعات بیشتر با AJAX و Vue.js
شنبه - 97/12/18

در این ویدیو با یک تکنیک ساده اما کاربردی آشنا میشویم که چطور اطلاعات کم کم در صفحه با استفاده از دکمه ی "بیشتر" بارگذاری کنیم.

ASP.NET Core,C#,AJAX,Vue.js,Tips
ساخت وب سرور سریع 3
شنبه - 97/10/29

در این ویدیو به بررسی انواع حافظه ی Stack و Heap می پردازیم و داده های Value Type و Reference Type رو با هم مقایسه می کنیم. در آخر به این سوال پاسخ می دهیم که چرا Struct سریعتر از Class است؟

ASP.NET Core,MVC,Performance,Framework
اسکریپت نویسی با سی شارپ
پنجشنبه - 97/10/20

خیلی از زبانهای برنامه نویسی به صورت script قابل اجرا هستند. در دات نت معمولا مجبور هستیم از یک برنامه ی کنسول یا WinForm برای اجرای حداقل دستورات سی شارپ استفاده کنیم. اما در سی شارپ این قابلیت وجود دارد که دستورات خود را از طریق فایل و بدون استفاده از پروژه اجرا کنید. در این ویدیو به بررسی کامپایلر Roslyn و ابزار C# interactive می پردازیم.

ASP.NET Core,C#,scripting,Roslyn,CSI
ساخت وب سرور سریع 2
یکشنبه - 97/10/16

چرا یونیتی بجای ++C از سی شارپ استفاده می کند؟ چطور یک وب سرور سریع با سی شارپ بسازیم؟ برنامه نویسی برداری چیست؟

ASP.NET Core,Kestrel,Fast,Web,Server,Vectors
ساخت وب سرور سریع 1
جمعه - 97/10/14

چگونه سی شارپ از نظر سرعت با ++C و Go رقابت میکند؟ چگونه وب سرور سریع بسازیم؟ نگاهی به تکنیکهای مقایسه رشته ها در دات نت

ASP.NET Core,Kestrel,Performance,String,Compare
غلغلک دادن یک دایناسور تک شاخ
چهارشنبه - 97/10/12

در این ویدیو به بررسی فریم ورک Node.js می پردازیم و کتابخانه ی Libuv را معرفی می کنیم. با ساختار Event-loop و Single-thread بود آشنا می شویم و آن را با دات نت کور مقایسه می کنیم.

ASP.NET Core,Nodejs,Performance,Compare
دانلود فایل به سه روش Sync,Async,Parallel
سه شنبه - 97/10/11

در این ویدیو یک فایل را دانلود می کنیم و به این موضوع می پردازیم که چرا برنامه نویسی موازی در عملیاتهای I/O همیشه یک چالش است.

ASP.NET Core,Nodejs,Performance,Compare
مقایسه روشهای Sync و Async و Parallel در کد نویسی
دوشنبه - 97/10/10

در این ویدیو با استفاده از یک پروژه ی دمو استفاده از سه روش Sync و Async و Parallel را با هم مقایسه می کنیم.

ASP.NET Core,Nodejs,Performance,Compare
آشنایی مقدماتی با برنامه نویسی Sync-Async-Parallel
یکشنبه - 97/10/9

در این ویدیو با عملیات های I/O Bound و CPU bound آشنا می شویم و سه مفهوم برنامه نویسی Sync و Async و Parallel را با هم مقایسه می کنیم.

ASP.NET Core,Sync,Async,Parallel
آشنایی با مفاهیم Threading در برنامه نویسی
شنبه - 97/10/8

در این ویدیو نگاهی به مفایهم برنامه نویسی چند نخی می اندازیم و تاریخچه ی سیستم عامل ها را مرور می کنیم. این ویدیو مقدمه ای بر تحلیل مکانیزم Single-thread در فریم ورک NodeJs است.

ASP.NET Core,Threading,Windows,Processors
انتخاب بهترین فریم ورک وب
چهارشنبه - 97/10/5

در این ویدیو بهترین فریم ورک وب را انتخاب می کنیم و به این سوال پاسخ میدیم که آیا معماری میکرو سرویس روش خوبی برای بالا بردن پرفورمنس هست؟

ASP.NET Core,MVC,Performance,Framework
آشنایی با SignalR-اتاق نقاشی!
دوشنبه - 97/10/3

در این ویدیوی به معرفی SignalR در ASP.NET Core میپردازیم و به عنوان پروژه ی دمو یک اپ نقاشی زنده درست می کنیم.

ASP.NET Core,MVC,SignalR,Real-time,Drawing,two.js
نگاهی به Go و Node و ASP.NET Core
یکشنبه - 97/10/2

آیا اوبر از نود استفاده میکند؟ چه سایتهایی از ASP.NET Core استفاده می کنند؟ آیا باید به Go مهاجرت کنیم؟

ASP.NET Core,Golang,Nodejs,Performance
مقایسه پرفورمنس Nodejs و ASP.NET Core(بخش سوم)
شنبه - 97/10/1

در این بخش به بررسی موتور V8 در Nodejs می پردازیم و می بینیم که چرا اجرای جاوا اسکریپت ذاتا کند است.

ASP.NET Core,Nodejs,Performance,Compare
اپ یلدا - فال حافظ
پنجشنبه - 97/9/29

در این ویدیو به معرفی اپ فال حافظ می پردازیم که با تکنیک Progressive web app تهیه شده و می توانید آن را به هوم اسکرین گوشی اضافه کنید و به صورت آفلاین استفاده کنید.

ASP.NET Core,PWA,Hafez,Yalda
مقایسه پرفورمنس Nodejs و ASP.NET Core - بخش دوم
چهارشنبه - 97/9/28

در ویدیو به ایراداتی که مطرح شد پاسخ میدیم و به صورت جامع فریم ورکهای Nodejs و ASP.NET Core از نظر پرفورمنس مقایسه می کنیم.

ASP.NET Core,Nodejs,Performance,Compare
مقایسه پرفورمنس Nodejs و ASP.NET Core
دوشنبه - 97/9/26

در این ویدیو به مقایسه پرفورمنس دو فریم ورک تحت وب Nodejs و ASP.NET Core می پردازیم و در ادامه بنچمارکهای موجود رو بررسی می کنیم. فریم ورک نود از محبوب ترین فریم ورکهای برنامه نویسی تحت وب هست ولی ایراداتی هم داره که در این ویدیو معرفی می کنیم.

ASP.NET Core,Nodejs,Performance,Compare
آموزش Progressive web app در ASP Core
چهارشنبه - 97/9/21

در این ویدیو به معرفی PWA یا Progressive Web App ها می پردازیم و در ادامه با استفاده از ASP.NET Core یک اپ پیشرونده ایجاد می کنیم. همچنین با Service Woker و مکانیزم کش کردن آشنا میشویم.

ASP.NET Core,Progressive web app,Sevice Worker,Caching,Fetch API
آپدیت کردن به ASP.NET Core 2.2
یکشنبه - 97/9/18

در این ویدیو سایت کدهک رو به ASP.NET Core 2.2 آپدیت می کنیم و سپس گزینه ی in-process hosting رو فعال می کنیم همچنین با Web Deploy آشنا می شویم.

ASP.NET Core 2.2,MVC,WebDeploy,Publish
آشنایی با IIS In-process hosting
شنبه - 97/9/17

در آپدیت جدید ASP.NET Core 2.2 قابلیت In-Process Hosting به IIS اضافه شده است. در این ویدیو به بررسی این قابلیت جدید می پردازیم.

ASP.NET Core 2.2,MVC,IIS-Inprocess
تبدیل برنامه NET. به Core 3.0
پنجشنبه - 97/9/15

در این ویدیو یک برنامه قدیمی که با دات نت 4.5 نوشته شده به NET Core 3.0 منتقل می کنیم. در حال حاضر VS2019 از محیط طراحی فرم NET Core پشتیبانی نمی کند. در این ویدیو می بینیم که چطور میشود این مشکل را دور زد.

NET,Core 3.0,WinForms,Designer,Visual Studio
هوش مصنوعی در Visual Studio 2019
چهارشنبه - 97/9/14

در این ویدیو می بینیم که چطور با استفاده از Intellicode در Visual Studio می توان کدهای هوشمند نوشت و سرعت برنامه نویسی را بالا برد.

Visual Studio,Intellicode,AI,Machine Learning,Coding
اولین نگاه به ویژوال استودیو 2019
چهارشنبه - 97/9/14

در این ویدیو برای اولین بار Visual Stuido 2019 را اجرا می کنیم و به معرفی قابلیت های جدید آن می پردازیم. در ادامه یک پروژه جدید ASP.NET Core 3.0 ایجاد می کنیم.

Visual Studio 2019,ASP.NET Core 3.0,Preview
ایجاد برنامه WinForm با NET Core 3.0
شنبه - 97/9/10

در این ویدیو با استفاده از پیش نمایش NET Core 3.0 یک برنامه ی ویندوز فرم ایجاد می کنیم. و درباره ی مزایای استفاده از دات نت کور در محیط WinForm صحبت می کنیم.

NET Core 3.0,WinForms,VSCode,Visual Studio
ابزار Razor SDK چطور کار میکند؟
سه شنبه - 97/9/6

در این ویدیو با استفاده از نرم افزار dotPeek فایل dll مربوط به ویوها را decompile می کنیم تا ببنیم Razor SDK در پس زمینه چطور ویوهای ASP.NET Core MVC را باز سازی می کند.

ASP.NET Core,Razor, Directives
چرخه ی کاری Controller ها در ASP.NET Core
شنبه - 97/9/3

در این ویدیو به بررسی Lifecyle در کنترلرهای ASP.NET Core می پردازیم. قصد داریم متدهایی را قبل و بعد از اجرای هر اکشن اجرا کنیم.

Controllers,Lifecylce,MVC
ویرایش عکسها در حافظه
سه شنبه - 97/8/29

در این ویدیو با استفاده از ImageSharp عکسها را در یک پروژه ی ASP.NET Core MVC تغییر سایز میدهیم. عکسها در MemoryStream ویرایش می شوند و نتیجه به کلاینت ارسال میشود.

Image,ImageSharp,ASP.NET Core
فرآیند Model Binding در ASP.NET MVC Core
دوشنبه - 97/8/28

در این ویدیو به بررسی مدل بایندر ها در MVC می پردازیم و با نحوه ی کار Mode Binder Provider آشنا می شویم.

0
مهندسی معکوس دیتابیس به Code First
یکشنبه - 97/8/20

کار با دیتابیس به روش Code first مزایای زیادی دارد ولی در بسیاری از پروژه های قدیمی دیتابیس قبلا درون SQL Server ایجاد شده است. می توانید با استفاده از Entity Framework دیتابیس موجود را به Code First تبدیل کنید. در این ویدیو با استفاده از Entity Framework Core دیتابیس که قبلا وجود دارد مهندسی معکوس می کنیم و به Code First تبدیل می کنیم.

Entity framework,ASP.NET Core, Code First,
آموزش Razor Directives
یکشنبه - 97/8/13

در این مجموعه ویدیوها به بررسی Razor SDK می پردازیم و می بینیم که در پس زمینه ی ویوهای Razor چه می گذرد.

ASP.NET Core,Razor, Directives
نحوه ی کار Reference ها در دات نت Core
یکشنبه - 97/7/29

در این ویدیو به معرفی یک قابلیت در سیستم رفرنس دهی فریم ورک دات نت Core می پردازیم.

ASP.NET Core,Microsoft,Web Development
آشنایی با الگوی MVC
جمعه - 97/7/6

در این ویدیو به معرفی الگوی MVC در محیط ASP.NET Core می پردازیم.

ASP.NET
استفاده از لیگاتور در ویژوال استودیو
سه شنبه - 97/7/3

در این ویدیو با فونت FiraCode اشنا میشوید. با استفاده از این فونت می توانید در محیط ویژوال استودیو از Ligatures استفاده کنید. این قابلیت کمک میکند کدهای خواناتر و زیباتری داشته باشید.

Visual Studio, FiraCode,Ligatures
آموزش استفاده از LibMan در Visual Studio
سه شنبه - 97/6/13

در آخرین آپدیت ویژوال استودیو نسخه ی 15.8 ابزاری به عنوان LibMan اضافه شده که با آن می توانید کتابخانه های کلاینت را به راحتی نصب کنید. این ابزار در مقایسه با استفاده از Nuget و NPM روش بهتری است و کار کردن با آن هم ساده تر است.

ASP.NET Core, Visual Studio,LibMan
ایجاد اولین پروژه با ASP NET Core 2.2
سه شنبه - 97/6/6

در این ویدیوی به آموزش نحوه ی ایجاد پروژه در ASP.NET Core 2.2 می پردازیم. همچنین قابلیت جدید Http2 که در نسخه ی جدید اضافه شده نمایش میدهیم.

ASP.NET Core,Preview
تحلیل سرعت ASP.NET Core در Techempower
چهارشنبه - 97/4/13

در این قسمت آمار Techempower مربوط به ASP.NET Core 2.1 رو بررسی می کنیم. می خواهیم ببینیم میزان سرعت ASP.NET Core چقدره و این تکنولوژی در چه جایگاهی از نظر Performance قرار میگیره.

ASP.NET Core,Techempower,Benchmark,RPS
معرفی سریعترین فریم ورک Techempower
دوشنبه - 97/4/11

در این ویدیو به معرفی تست Plaintext در Techempower می پردازیم و سریعترین فریم ورک لیست رو به شما معرفی می کنیم.

ASP.NET Core,Techempower,Benchmark,RPS
مقایسه سرعت فریم ورکهای وب در Techempower
شنبه - 97/4/9

در این ویدیو به معرفی بنچمارک Techempower می پردازیم و تجهیزات سخت افزاری و ابری آن را معرفی می کنیم. از این Benchmark برای مقایسه سرعت فریم ورکهای وب سرور استفاده می شود.

ASP.NET Core,Techempower,Benchmark,RPS
نمونه ی کد ترتیب اجرای میان افزارها
پنجشنبه - 97/4/7

در فیلم آموزش ASP.NET Core با استفاده از یک برنامه نمونه مسیر اجرای چند میان افزار در محیط ASP.NET Core را نمایش می دهیم.

ASP.NET Core, Middleware
ترتیب اجرای میان افزارها در ASP.NET Core
چهارشنبه - 97/4/6

در این ویدیو نگاهی به میان افزارهای پیش ساخته ی ASP.NET Core می اندازیم و مسیر اجرای آنها را در Pipeline بررسی می کنیم.

ASP.NET Core,Middleware,Pipeline
بررسی مسیر اجرای Middleware در ASP.NET Core
سه شنبه - 97/4/5

در این قسمت از آموزش ASP.NET Core به بررسی دقیقتر میان افزار درون خطی Run می پردازیم و نحوه ی اجرای آن در مسیر راه اندزی ASP.NET Core مقایسه می کنیم.

ASP.NET Core 2.1,Middlewares, Pipeline,RequestDelegate
نگاهی به میان افزار درون خطی ASP.NET Core
دوشنبه - 97/4/4

در پروژه های پیشفرض ASP.NET Core همیشه یک میان افزار درون خطی داریم که با متد app.Run اجرا میشود. در این قسمت این متد را بررسی می کنیم.

ASP.NET Core, Pipeline,Middleware
آشنایی با Pipeline در ASP.NET Core
یکشنبه - 97/4/3

در این مجموعه به معرفی Pipeline یا مسیر اجرای پروژه های ASP.NET Core 2.1 می پردازیم. در قسمت اول کلاسها و متدهای Startup را بررسی می کنیم.

ASP.NET Core 2.1 ,Pipeline, Startup, Configure
اضافه کردن enum به Tag Helper
سه شنبه - 97/3/29

در ادامه ی آموزش ایجاد TagHelper در ASP.NET Core 2.1 روش اضافه کردن انتخاب enum را بررسی می کنیم. می خواهیم به Alert گزینه ی انتخاب نوع را اضافه کنیم.

ASP.NET Core, Tag Helpers
پاس دادن مقادیر به TagHelper
دوشنبه - 97/3/28

در ادامه ی آموزش ایجاد Tag Helper در ASP.NET Core 2.1 به تگ هلپر یک قابلیت اضافه می کنیم تا بشود دادهایی را به آن پاس داد.

ASP.NET Core, Tag Helpers
ایجاد یک TagHelper در ASP.NET Core 2.1
یکشنبه - 97/3/27

در این فیلم آموزشی یک TagHelper جدید به MVC اضافه می کنیم. این TagHelper استفاده از کامپوننت Alert در Bootstrap رو ساده تر میکنه. برای بارگذاری یک تگ هلپر باید از AddTagHelper استفاده کنید.

ASP.NET Core,TagHelper, Creating new TagHelper
کار با انتخابهای میان افزار StaticFIles در ASP.NET Core
پنجشنبه - 97/3/24

در این فیلم آموزشی بخش انتخابهای Static Files Middleware را بررسی می کنیم و سپس با استفاده از پکیج Codehaks.Middlewares مسیر فولدر wwwroot را به فولدر دیگری به نام public تغییر می دهیم.

ASP.NET Core,Static Files,Middlewares
شروع کار با Static Files Middleware در ASP.NET Core 2.1
چهارشنبه - 97/3/23

در این ویدیوی آموزشی رفتار میان افزار Static Files را در ASP.NET Core بررسی می کنیم و حالت های مختلف استفاده از آن را معرفی می کنیم.

ASP.NET Core 2.1,Static Files,Middlewares, Caching
آشنایی با میان افزار StaticFiles در ASP.NET Core 2.1
سه شنبه - 97/3/22

در ASP.NET Core فایلهای استاتیک از طریق میان افزار StaticFiles بارگذاری میشوند. در این فیلم آموزشی به بررسی تفاوت ASP.NET MVC 5 و ASP.NET Core در مدیریت فایلهای استاتیک می پر دازیم.

ASP.NET Core,Middlewares,Static Files,IIS, Pipeline
کار با UserId در ASP.NET Core 2.1
دوشنبه - 97/3/21

در ادامه ی آموزش نحوه ی کار با UserId در ASP.NET Core 2.1 - Identity کدهای مرحله ی قبل را بهبود می دهیم و کار کردن با آن را ساده تر می کنیم.

ASP.NET Core, Identity, UserId
روشهای بدست آوردن UserId در Identity Core 2.1
یکشنبه - 97/3/20

در این ویدیو به بررسی روشهای بدست آوردن UserId در Identity می پردازیم. در ASP.NET Core 2.1 برای بدست آوردت آی دی کاربر روشهای متعددی وجود دارد. در این ویدیو یک روش ساده برای استفاده از UserId درون RazorPage معرفی می کنیم که می توانید مشابه آن را در Controller استفاده کنید.

ASP.NET Core, Identity, UserId
جمع بندی دانلود فایل در ASP.NET Core 2.1
پنجشنبه - 97/3/17

در این ویدیو برنامه ی دانلود فایل در محیط ASP.NET Core 2.1 را تکمیل می کنیم و با استفاده از Header مربوط به Range یک فایل را در محدوده درخواستی دانلود می کنیم. برای اینکار از یک میان افزار یا Middleware در ASP.NET Core استفاده می کنیم.

ASP.NET Core 2.1 , ASP.NET Core, enableRangeProccessing, Download, PhysicalFile
دریافت حجم دانلود فایل در ASP.NET Core 2.1
چهارشنبه - 97/3/16

در این ویدیو با استفاده از یک میان افزار ASP.NET Core 2.1 حجم دانلود یک فایل را بدست می آوریم.

ASP.NET Core 2.1 , HEAD, HTTP, Download, Files
دانلود فایل با ASP.NET Core 2.1
سه شنبه - 97/3/15

در این ویدیو با استفاده از یک میان افزار یا Middleware یک فایل را از یک آدرس خارجی دانلود می کنیم.

ASP.NET Core 2.1 , Updates
دانلود فایل در ASP.NET Core 2.1 در حالت Range
دوشنبه - 97/3/14

در این ویدوی اثر استفاده از گزینه ی enableRangeProccessing در ASP.NET Core 2.1 را بررسی می کنیم. همچنین نگاهی به میان افزار StatcFiles می اندازیم. فایل را از طریق فولدر wwwroot دانلود می کنیم.

ASP.NET Core 2.1 , ASP.NET Core, enableRangeProccessing, Download, PhysicalFile
بررسی روش های دانلود فایل در ASP Core 2.1
یکشنبه - 97/3/13

در این ویدیو خروجی PhysicalFile در ASP Core رو بررسی می کنیم. یک برنامه جهت دانلود فایل پیاده می کنیم و مسیر دانلود فایل رو از طریق Fiddler دنبال می کنیم. هدف اینه که به دانلود قابلیت Resume اضافه کنیم.

ASP.NET Core, PhysicalFile, Download, Fiddler
مهاجرت به ASP Core 2.1
شنبه - 97/3/12

در این ویدیو یک پروژه ی ASP.NET Core 2 رو به نسخه ی 2.1 آپدیت می کنیم. در ادامه روش منتشر کردن سایت روی هاستی که فقط از ورژن 2 پشتیبانی می کنه رو معرفی می کنیم.

ASP.NET Core, Migration, Update, MVC, ViewCompilation, Publish, Partial Views
استفاده از Serilog در ASP Net core - قسمت سوم
پنجشنبه - 97/3/10

در این مجموعه می خواهیم اطلاعات لوگ ASP NET Core را درون دیتابیس Sqlite ذخیره کنیم. در گام سوم اطلاعات لوگ را در دیتابیس Sqlite ذخیره می کنیم.

ASP Core, Logging, Sqlite, SeriLog
استفاده از Serilog در ASP Net core - قسمت دوم
چهارشنبه - 97/3/9

در این مجموعه می خواهیم اطلاعات لوگ ASP NET Core را درون دیتابیس Sqlite ذخیره کنیم. در گام دوم کتابخانه ی SeriLog را بجای سیستم لوگ ASP Core جایگزین می کنیم.

ASP NET Core, Logging, Sqlite, Serilog
استفاده از Serlig در ASP Net core - قسمت اول
چهارشنبه - 97/3/9

در این مجموعه می خواهیم اطلاعات لوگ ASP NET Core را درون دیتابیس Sqlite ذخیره کنیم. در گام اول سیستم لوگ را به میان افزار درون خطی تزریق می کنیم.

Serilog, Sqlite, ASP net core, Logging, LoggerFactory
تبدیل یک برنامه ی کنسول به ASP Core
سه شنبه - 97/3/8

در این ویدیو از تمپلیت Console شروع می کنیم و با انجام تغییرات لازم آن را به یک پروژه ی ASP.NET Core تبدیل می کنیم.

ASP Core, Console, Web, CLI, VS Code
آشنایی با dotnet watch
دوشنبه - 97/3/7

در این ویدیو نحوه ی استفاده از dotnet watch در پروژه های ASP.NET Core را معرفی می کنیم.

ASP.NET Core, dotnet, watch, tooling
آشنایی با yield در زبان سی شارپ
دوشنبه - 97/3/7

در این ویدیو به معرفی کلمه ی کلیدی yield return در زبان سی شارپ می پردازیم و کاربردهای آن را مرور می کنیم.

C# , IList, IEnumerable, yield,keywords
مقایسه ی سرعت بیلد در ASP Core
یکشنبه - 97/3/6

طبق ادعای مایکروسافت در ASP Core 2.1 سرعت بیلد افزایش چشمگیری داشته است. در این ویدیو این مسئله را به چالش می کشیم و تست مدت زمان بیلد انجام میدهیم.

ASP Core
نگاهی به آخرین نسخه ی ASP Core
جمعه - 97/3/4

نسخه ی نهایی ASP Core 2.1 یک هفته ی دیگر به صورت رسمی منتشر میشود. اما شما می توانید پیش از اعلام رسمی آن را از سورس Github دانلود و نصب کنید. این نسخه نهایی است و احتمال بسیار کمی داد در طول هفته ی آینده تغییر کند. در این ویدیو اولین پروژه ی ASP Core 2.1 خود را ایجاد می کنیم.

ASP Core , Latest, dotnet core, MVC
آموزش کار با افزونه MSSQL در VSCode
پنجشنبه - 97/3/3

در این ویدیو به معرفی افزونه ی mssql در نرم افزار VS Code می پردازیم. با این افزونه می توانید از طریق VS Code به SQL Server وصل شوید و دیگر نیاز به Visual Studio یا SQL Server Manager ندارید.

Visual Studio Code , Tooling, Coding, MSSQL, Extentions
دیکامپایل کردن به سورس در ویژوال استودیو
چهارشنبه - 97/3/2

در این ویدیو به معرفی ابزار جدید ویژوال استودیو می پردازیم که با آن می توانید به سورس پکیج ها و رفرنسهای پروژه مستقیما دسترسی پیدا کنید. می توانید از این ابزار برای کنکاش در سورس ASP .NET Core هم استفاده کنید.

Visual Studio , Tooling, Decompiling, ASP NET Core
آموزش کار با سایت ساز Hugo
سه شنبه - 97/3/1

در این ویدیو به معرفی سایت ساز Hugo می پردازیم. مراحل نصب اون رو انجام میدیم و باهاش یک وبلاگ پیاده می کنیم. در ادامه روش کار با سرور Hugo و ایجاد پست جدید هم آموزش داده شده است.

Hugo, Static Site Generator, Blog
آشنایی با Libman
دوشنبه - 97/2/31

در گذشته نصب کتابخانه های جاوا اسکریپت مانند بوت استرپ و جیکوئری از طریق Nuget انجام میشد اما توسعه دهندگان کلاینت تمایل چندانی به به روز نگه داشتن پیکیج های Nuget ندارند و بیشتر آنها فقط روی NPM منتشر میشوند. افزونه ی Libman این مشکل را در VS حل میکند.

Visual Studio , Tooling, Libman, Client
نگاهی به IList در زبان #C
یکشنبه - 97/2/30

در این ویدیو به بررسی آرایه های IList در زبان برنامه نویسی #C می پردازیم. همینطور آن را با IEnumerable مقایسه می کنیم.

C# - IList, IEnumerable
استفاده از Data Seed در EF Core 2.1
شنبه - 97/2/29

در این ویدیو به معرفی قابلیت سید کردن داده در Entity Framework Core 2.1 می پردازیم. با استفاده از این روش می توانید جداول دیتابیس را با داده های اولیه پر کنید.

ASP Core, Entity framework Core , Database, ORM, Data seeding
تعریف Global Filter در ASP Core
جمعه - 97/2/28

گاهی نیاز داریم یک فیلتر در همه ی اکشنهای سایت اجرا شود. مثلا اگر اکشنی برای Redirect کاربر به صفحه ی عدم دسترسی نیاز داریم یا می خواهیم خطاهای ایجاد شده را در دیتابیس لوگ کنیم می توانیم از Global Action Filters در ASP Core استفاده کنیم. در این آموزش نحوه تنظیم Global Filter در محیط ASP Core MVC نمایش داده میشود.

ActionFilters, Global Filters, Actions
ایجاد جدول با Code First در EF Core 2.1
چهارشنبه - 97/2/26

در این قسمت با استفاده از EF Core 2.1 و روش Code First جدول اطلاعات تیمهای جام جهانی 2018 را ایجاد می کنیم و به دیتابیس اضافه میکنیم. ما را در کانال Codehaks@ تلگرام دنبال کنید.

EF Core, Database, Table, Migration, Code First
آشنایی با کلاس IEnumerable در #C
سه شنبه - 97/2/25

در این ویدیو به معرفی کلاس IEnumerable در محیط #C می پردازیم و کاربردهای اون رو در این زبان برنامه نویسی بررسی می کنیم.

IEnumerable, LINQ, List, Array
شروع کار با Entity Framework 2.1 به صورت Code FIrst
دوشنبه - 97/2/24

در این مجموعه ویدیو ها به آموزش Entity Framework Core 2.1 می پردازیم. ما یک پروژه ی دمو پیاده می کنیم که اطلاعات مربوط به جام جهانی 2018 روسیه رو در دیتابیس ذخیره کنه. در این ویدیو به معرفی آخرین قابلیت های EF Core به خصوص موارد جدیدی که در نسخه ی 2.1 اضافه شده می پردازیم. مارا در کانال Codehaks@ تلگرام دنبال کنید

EF Core, CodeFirst, Database
ترفند دیباگ کردن Collection ها در ویژوال استودیو
یکشنبه - 97/2/23

در این ویدیو با یک روش ساده آشنا می شویم که کار دیباگ کردن آرایه ها و Collection هارو در ویژوال استودیو ساده تر میکنه.

Collection, Debugging, Visual Studio
فروشگاه
آموزش 5.0 Entityframework

499,000 تومان

خرید
آموزش Microservice

499,000 تومان

خرید
آموزش Vue و MongoDb در ASP NET Core

99,000 تومان

خرید
آموزش DDD

499,000 تومان

خرید
آموزش ASP.NET Core

499,000 تومان

خرید